Hakkari dağları, dağcıların gözdesi oldu

HAKKARİ – Çözüm süreci ile iklimin değiştiği Hakkari’de geçmiş yıllarda çatışmaların yaşandığı dağlar, turizme açıldı. Hakkari Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Dağcılık Temsilciliği tarafından Cilo Dağı’na tırmanış düzenlendi.

Türkiye ‘nin farklı illerinden Hakkari’ye gelen dağcılar, Cilo Dağı’nın önemli yüksek zirveleri arasında bulunan 4135 metre yükseklikteki Uludoruk’a (Reşko) tırmanmanın mutluluğunu yaşadı.

Üç gün süren tırmanışta ilk kamplarını Yüksekova ilçesine bağlı Darıca köyü Serpel Yaylası’nda kuran dağcılar, geceyi burada geçirdikten sonra 4135 metre yükseklikteki Uludoruk’a tırmandı.

Dağcılar, zirvede bulunan defteri imzaladıktan sonra tırmandıkları rota üzerinden inişe geçti.

Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği Başkanı Emin Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm süreci öncesinde bölgede süren operasyonlar nedeniyle önceki yıllarda kente az sayıda dağcı geldiğini belirtti.

Çözüm sürecinin ardından huzur ortamının hakim olduğu kentte, özellikle yayla, mera ve dağlardaki yasakların kaldırılmasıyla birçok vatandaş gibi dağcıların da rahat nefes aldığını vurgulayan Yıldırım, hedeflerinin bölgeyi tanıtarak daha fazla dağcının kente gelmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Hakkari dağlarını tanıtmak amacıyla bu tür etkinliklere önem verdiklerini anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ben buradan tüm ülkeye şu mesajı vermek istiyorum. Kesinlikle buralar güvenilir, çok temiz ve bakir bölgeler. Kimsenin güvenlikten yana bir kaygısı, korkusu olsun istemiyoruz. İsteyen istediği zaman buralara gelebilir, bu güzellikleri görüp yaşayabilir. Gerçekten buralar görülmesi gereken bölgelerdir. Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan bütün dağcıları ben buraya davet ediyorum. Onları ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.”

73 YAŞINDA ZİRVE YAPTI
Tırmanışta yer alan dağcılardan 73 yaşındaki Ramazan Akbaş ise genç dağcılara örnek olmak için tırmanışa katıldığına dikkati çekerek, dağcılık sporuyla ilgilenen herkesi Hakkari’ye davet etti.

Hakkari bölgesinin görülmesi gereken ender yerlerden biri olduğunu anlatan Akbaş, uzun yıllar yasaklı olan bölgelerin turizme kazandırılmasıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin büyük bir değişim yaşayacağına inandığını dile getirdi.

İstanbul ‘dan tırmanışa katılan Cevahir Şenol da Hakkari’nin doğal güzelliğinin yanı sıra böle halkının misafirperverliğine hayran kaldığını bildirerek, “Gruptaki tek kadınım ve Reşko zirvesine ilk kez tırmandım. Arkadaşlar sağ olsun bana çok yardımcı oldular. Bilmediğim bir dilde ilk defa tanıştığım insanlarla güzel bir tırmanış gerçekleştirdik. Bana Hakkari kültürünü ve insanını tanıttılar, onlar da beni tanıdılar. Çok güzel zaman geçirdik. Farklılıklarımızın hiçbir anlamı olmadığını gördük ve çok eğlendik” ifadelerini kullandı.

Son Aramalar

marmara bölgesi haritasında ova plato dağ benzeri göstergeler, dağlar ovalar ve adalar ili ilgili şiirler, hakkari tirebus dagları, yurdumuzda bulunan ûç tane dag ova akarsu göl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.