Arkeoloji müzesinde 84 yıllık unutkanlık

ABD’nin Philadelphia kentindeki arkeoloji müzesinin deposunda unutulan 6500 yıllık eksiksiz insan iskeleti 84 yıl sonra ortaya çıkarıldı.

Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı Penn Müzesi‘nin deposunda bulunan iskeletin Irak’ın güneyinde yapılan bir kazı sırasında bulunduktan sonra yaklaşık 84 yıl önce müzeye getirildiği açıklandı.

TESADÜFEN BULUNDU

Penn Müzesi‘nden yapılan açıklamada, iskeletin Irak’ın bugünkü Nasiriye kenti yakınındaki tarihi Ur kentinde yapılan keşif gezisi sırasında elde edilen koleksiyonun dijital ortama geçirilmesi sırasında bulunduğu belirtildi. İskeletin müzedeki Sümer göçüne ait envanter listesini hazırlayan William Hafford tarafından ortaya çıkarıldığı kaydedildi.

FOTOĞRAFLARLA UYUŞUYOR

Müzenin envanterinde kayıtlı olmasına karşın iskeletin müzedeki yerini belirleyemediğini anlatan Hafford, bunun üzerine müzenin fiziki antropoloji baş uzmanı Janet Monge ile temasa geçtiğini söyledi.

Etiketlenmemiş parçanın, iskeletin müzenin bodrum deposundaki yerine ilişkin bilgi sahibi olan Monge ile yaptığı ortak çalışma sayesinde bulunduğunu belirten Hafford, ortaya çıkarılan parçanın 1930’a yakın bir tarihte yapılan keşif gezisi sırasında tutulan notlar ve çekilen fotoğraflarla uyuştuğunu saptadıklarını kaydetti.

6500 YIL ÖCESİNE AİT

Monge, bulunan parçanın en az 50 yaşında olduğu sanılan 1,75 metre boyunda oldukça kaslı bir erkeğe ait olduğunu belirtti. Monge, iskelet üzerinde yapılacak analizin 6500 yıl öncesine ait gıda maddeleri, hastalıklar ve eski çağlarda yaşamış insanların kökenlerine ilişkin bilgilerin ortaya çıkarılmasına ışık tutacağını ümit ettiğini söyledi.

ÇOK NADİR BULUNUYOR

İskeletin M.Ö. 5500-4000 yılları arasındaki Ubeyd devrine ait olduğunu belirten Monge, bu devre ait insan iskeletlerinin, bölgedeki defin adetleri ve bu toprak parçasının kalıntıların iyi bir şekilde korunmasına elverişli olmaması gibi nedenlerle çok nadir bulunduğunun altını çizdi.

NUH ADI VERİLDİ

Müze yetkilileri, iskeletin derin bir alüvyon tabakasıyla kaplı olduğunu, bunun büyük bir sel felaketine işaret edebileceğini söyledi. Yetkililer, bu nedenle ölen kişiye Nuh tufanından esinlenerek “Nuh” adını verdi.

İskelet, ilk kez Ivy League olarak adlandırılan en iyi 8 Amerikan üniversitesinin British Museum‘dan araştırmacılarla yaptığı ortak arkeolojik kazı çalışmaları sırasında bulunmuştu.

12 YIL SÜREN KAZI ÇALIŞMASINDA BULUNDU

Sir Leonard Woolley başkanlığında 1922 yılında tarihi Ur kentinde başlatılan, 12 yıl süren kazı çalışmaları sırasında bulunan arkeolojikkalıntıların yarısı Irak’ın başkenti Bağdat‘taki Irak Ulusal Müzesi‘ne, diğer yarısıysa Londra ve Philadelphia‘ya gönderilmişti.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.