Türkiye’deki Milli Parklar – Bölüm 2

Türkiye’deki Milli Parklar Yazısının ilk bölümüne

http://www.deretepe.net/faydali-bilgiler/turkiyedeki-milli-parklar/

adresinden erişebilirsiniz.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı (Kastamonu)

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer almaktadır.
Milli parka, park içerisinden geçen Çankırı-Kastamonu devlet karayolu ile ulaşılır. Milli park Kastamonu’ya 45 km, Çankırı’ya 80 km, Ankara’ya ise 200 km uzaklıktadır.

Milli park içinde doğa yürüyüşü, çadırla ve karavanla kamp yapma olanağı ile günübirlik aktiviteler için uygun olanaklar mevcuttur.

Milli park sınırları içindeki Baldıran Vadisi’nde alabalık üretme istasyonu ve avlanma göletleri hizmete açıktır. Ziyaretçiler 15 Haziran- 15 Eylül tarihleri arasında sahada sportif olta balıkçılığı yapabilecekleri gibi, üretim istasyonundan balık alma imkanına da sahiptirler.

Milli parkın diğer önemli bir kaynağı da kış sporları imkanıdır.

Milli parka gelen ziyaretçilerin yeme-içme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamak üzere park içinde üç adet otel, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ait tesis bulunmaktadır. Ayrıca milli parkta kış sporları için özel sektörce işletilen 2 adet kayak pisti ve tele-syej hattı mevcuttur.

İrtibat : Çankırı Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 376 2130404
Çankırı DKMP Şube Müdürlüğü : 0 376 2138855

Sitemizdeki milli park gezisi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz :  http://www.deretepe.net/gezi-hikayeleri/ilgaz-dagi-milli-parki-gezisi-ve-hacettepe-tirmanisi/

 Başkomutan Tarihi Milli Parkı (Afyon)

Başkomutan Tarihi Milli Parkı (Afyon)

İç-Batı Anadolu’da Afyon, Kütahya ve Uşak illeri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Milli parka, Ankara – İzmir karayolu , Antalya-Afyon karayolu ve İstanbul-Bursa-Eskişehir karayolu ile ulaşılmaktadır.

Milli park sahası içerisindeki iki ana bölüm içinde yer alan Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, şehitlikler ve anıtlar görülmesi gereken yerlerdir. Ayrıca ormanlık alanlardaki vadi boylarındaki bitki zenginliği ziyaretçileri etkileyici niteliktedir. Saha içerisinde ve Afyon şehir merkezi ile Dumlupınar’da bulunan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin anılarını ve eşyalarını sergileyen müzeler de görülebilecek yerlerdir.

Akören mevkiindeki günübirlik kullanım alanı, ziyaretçilere piknik yapma imkanı sunmaktadır.Ayrıca çadırlı ve karavanlı kamping mümkündür. Basit kamping için Çalköy Göleti ve çevresi rekreaktif amaçlı kullanıma uygundur.

İrtibat:
Afyon Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 272 2135351
Afyon DKMP Şube Müdürlüğü : 0 272 2131371

Göreme Tarihi Milli Parkı (Nevşehir)

Göreme Tarihi Milli Parkı (Nevşehir)

İç Anadolu Bölgesi’nde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer almaktadır.

Milli parka; Ankara-Adana karayolu ile Aksaray’dan doğuya gidilerek ulaşılır. Kayseri’den ise Avanos ve Ürgüp yolu ile gidilir.

Göreme Ören Yeri, Zelve Ören Yeri, Çavuşini Kilisesi, Ürgüp Müzesi, volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici manzara yapısını oluşturan peribacaları ve peribacalarını oyarak yapılan kilise, şapel ve benzeri mekanlar başta görülmesi gereken yerlerdir.

Ayrıca Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Çavuşini ve Ortahisar yerleşimleri, yerel şarap yapım yerleri, güvercinlikler, ilginç kaya oyma mekanları, depoları ve vadiler Göreme yöresinin geçmişteki kültürüne uygun tarım ve köy (kırsal) hayatını yansıtan yerleşimler olması nedeniyle ziyaretçilerin ilgisini çekecek niteliktedir.

Milli park içerisinde, doğal ve kültürel kaynak değerlerinin farklı bir yaklaşımla gezilebilmesi amacıyla belli yaya yürüyüş patikaları mevcuttur. Sahada içerisinde yöre insanının peri bacaları içerisinde oluşturduğu büfelerde yeme-içme, sergilerde de ziyaretçilere el sanatlarını görme imkanı sunulmaktadır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait idare ve ziyaretçi binası olarak “ Göreme evi” adlı bir tesis de mevcuttur.

Göreme ve Kapodokya Milli Parkı, 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Milli park için en uygun ziyaret dönemi 15 Mart-15 Kasım arasıdır.

Ziyaretçiler milli park içerisinde ve yakınındaki yerleşim yerlerindeki (Ürgüp, Göreme, Ortahisar, Uçhisar, Avanos’ta) çok sayıdaki otel ve pansiyonlarda konaklayabilir.

İrtibat : Nevşehir DKMP Şube Müdürlüğü : 0 384 2129919, 0384-2129471

Altındere Milli Parkı (Trabzon)

Altındere Milli Parkı (Trabzon)

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Trabzon ili, Maçka ilçesindedir.

Milli parka, Trabzon’dan Maçka’ya bağlantı sağlayan 48 km’lik karayolu ile ulaşılır.

Bu milli parkın içinde, neredeyse bulutların bile üzerinde yer alan muhteşem Sümela Manastırı bulunur. Meryemana adına kurulan Sümela Manastırı, Altındere’nin batı yamacında 1300 m yükseltide inşa edilmiştir.

Altındere Vadisi’nin muhteşem doğası ve bitki zenginliği görülmeye değerdir.

Milli parkta doğa yürüyüşleri, piknik imkanı el sanatlarını tanıtıcı antikacı dükkanı, yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacak büfeler yer almaktadır.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait Altındere günübirlik kullanım alanındaki bungalowlarda konaklanabilir.

İrtibat : Trabzon İl Çevre ve Orman Müdürlüğü : 0 462 2308950
Trabzon DKMP Şube Müdürlüğü : 0 462 2308952
Altındere Vadisi Milli Park Mühendisliği- Maçka : 0462-531 10 61, 0462-512 10 22

Boğazköy-Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

Boğazköy-Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

İç Anadolu Bölgesi’nde, Çorum ili Boğazkale ilçesindedir.

Milli parka, Ankara-Samsun karayolu ve Sungurlu’dan 26 km’lik karayolu ile ulaşılır

Milli parkın ana kaynak değeri, kültürel (arkeolojik) değerlerdir. Anadolu’nun en önemli medeniyetlerinden Hititler’e başkentlik yapmış olan Boğazköy (Hattuşaş) kentine ait kalıntılar bulunmaktadır. Boğazköy’de (Hattuşaş) bulunan başlıca tarihi eserleri; şehir surları, aslanlı kapı, yer kapı, 33 metre uzunluğunda kiklopien taş işçiliği tarzında yapılmış olan potern, Boğazkale’de bulunan arşiv binası ve mabetler oluşturmaktadır. Boğazköy’de (Hattuşaş) Hitit İmparatorluğu çağına ait çok sayıda kil tablet (çivi yazılı) bulunmuştur.

Hitit uygarlığının merkezi Boğazköy’ün (Hattuşaş) kalıntıları, surlar, kapılar ve tünel , Boğazkale’deki saray arşivi binası ve mabetleri ile Anadolu’da bilinen ilk Panteon olan Yazılıkaya’daki Hititler’in kralı, kraliçe, tanrı ve tanrıça rölyefleri milli park alanında ziyaretçilerin görmesi gerekli yerlerdir.

Konaklama ihtiyacı Boğazkale ve Sungurlu’dan karşılanabilir.

İrtibat :
Çorum İl Çevre ve Orman Müdürlüğü : 0364 2256615
Çorum DKMP Şube Müdürlüğü : 0364 2243431

 Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

 Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

Adıyaman ili, Kahta ilçesindedir.

Adıyaman-Kahta karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park alanı Kahta’ya 9 km, Adıyaman’a 43 km uzaklıktadır.

Milli parkın ana kaynak değerini, Nemrut Dağı’ndaki kültürel ve arkeolojik kalıntılar oluşturmaktadır.

Antiochos Tümülüs’ü ve dev heykelleri, Eskikale (Arsameia), Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü milli park içerisinde kalan kültürel değerlerdir.

Eski Kahta köyü yakınında Kommagene’nin başşehri Arsameia yer alır. Burada, Mithradates’in kutsal alanı bulunmaktadır.

Yine eski Kahta yakınında Kocahisar köyü civarında sarp kayalar üzerine kurulmuş Yenikale yer alır. Kale, ortaçağ etkileri taşırsa da daha geç devre aittir. İçinde su depoları, hamam, cami ve Kahta Çayı’na inen gizli su yolu bulunmaktadır.

Kahta Çayı’nın bir kolu olan Çendere Çayı’nın daraldığı yerde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılan Cendere Köprüsü yer almaktadır. Köprü sütunları üzerindeki kitabeye göre Kommagene şehirleri tarafından Roma İmparatoru Septimus Severius (M.S.193-211) ile karısı ve oğulları onuruna yaptırılmıştır.

Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’un tümülüsü ile kutsal alanlar, dev heykeller, Eski Kale (Arsameia), Yeni Kale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü ziyaretçilerce görülmesi gerekli yerlerdir.

Nemrut Dağı Milli Parkı’nda kırgazinosu mevcut olup, günübirlik ziyaretçilere hizmet vermektedir. Konaklama Karadut ve Kahta’da pansiyonlardan sağlanabilmektedir.

İrtibat :
Adıyaman Çevre Orman Müdürlüğü : 0 416 2148213
Adıyaman DKMP Şube Müdürlüğü : 0 416 2166078

Beyşehir Gölü Milli Parkı (Konya)

Beyşehir Gölü Milli Parkı (Konya)

Konya ili Beyşehir ilçesindedir.

Milli parka, E238 Konya-Beyşehir devlet karayolu ile ulaşılmaktadır. Konya’ya 94 km, Isparta’ya 105 km mesafededir.

Göl içerisinde karstik yer şekillerinin kalıntıları olan, yükseltileri 20-50 m. Arasında değişen çok sayıda ada bulunmaktadır.

Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması, potansiyel göl sularına dayalı su sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu dönemine ait kültürel kaynaklar, milli parkın kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Yenişarbademli yakınlarında, göl kenarında ve 3 km. kadar açıktaki Kızkalesi adacığı üzerindeki kalıntılar, Kubadabad Sarayı harabeleri Selçuklu döneminin eserleridir.

Milli parkın yoğun ziyaret dönemi Mayıs-Ekim aylarıdır. Park, ziyaretçiler için günübirlik ve kamp yapma imkanlarını sunmaktadır.

Milli park yetkilerinin kontrolünde ve göstereceği yerlerde çadırla ve karavanla kamp yapılabilir. Ayrıca Beyşehir ilçesi de konaklama için uygundur.

İrtibat : Konya Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 332 3223939
Konya DKMP Şube Müdürlüğü : 0 332 3226873
Beyşehir DKMP Mühendisliği : 0 332 512 77 35

 Aladağlar Milli Parkı (Adana – Niğde – Kayseri)

Aladağlar Milli Parkı (Adana - Niğde - Kayseri)

Niğde, Kayseri ve Adana illeri sınırları içerisindedir.

Niğde ili Çamardı ilçesine yaklaşık 15 km., Kayseri ili Yahyalı ilçesine ise 30 km. uzaklıktadır.

Milli parkın peyzaj güzelliği ile Kapuzbaşı Şelaleleri ile buzul gölleri görülmeye değer niteliktedir.

Milli parkta Yaban Hayatı Koruma Bölgesi ayrılmış olup, üretme istasyonu mevcuttur.

Kamp alanı, günübirlik alanlar, mola alanları, yürüyüş parkurları, doğa yürüyüş patikaları, bazı noktalarda yayla gelişimleri mevcuttur. Çadırla Konaklanabilir.

Akarsularında alabalık üretimi ve spesifik olta balıkçılığı yapma olanağı bulunan Aladağlar, ülkemiz turizmine alternatif seçenekler yaratacak potansiyele sahiptir.

İrtibat:  Adana Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 322 3250707
Adana DKMP Şube Müdürlüğü : 0 322 3220602
Niğde Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 388 2329634
Niğde DKMP Şube Müdürlüğü : 0 388 2320902

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı (Antalya)

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı (Antalya)

Antalya ili, İbradi (Aydınkent) ilçesine 7 km. uzaklıktaki Ürünlü köyünün yaklaşık 5 km. güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer almaktadır.

Antalya-İbradi-Ürünlü köyü yolu ile gidilip, Ürünlü köyünden Altınbeşik Mağarası’na yaya olarak 1 saatlik yürüyüş ile ulaşılabilmektedir.

Milli parkın başta görülmesi gerekli yeri, Altınbeşik Mağarası’dır. Bunun yanında Manavgat Vadisi’nin sunmuş olduğu doğal güzellikler ziyaretçilerin hafızasında iz bırakacak niteliktedir. Ayrıca; milli parka ulaşırken uğrak noktası olan Ürünlü köyü yöresel mimarisi ile ziyaretçileri etkilemektedir.

Aydınkent ilçe merkezi ile Ürünlü köyünde konaklama sağlanabilir.

İrtibat : Çevre ve Orman Bakanlığı
Antalya Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 242 3217961
Antalya DKMP Şube Müdürlüğü : 0 242 3432652

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı (Aydın)

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı (Aydın)

Ege Bölgesi’nde, Aydın ili, Kuşadası ve Söke ilçeleri içerisinde yer alır.

Kuşadası-Söke karayolu ile ulaşılır. Kuşadası’na 28 km, Söke’ye 34 km uzaklıktadır.

Bünyesinde çeşitli doğal ve kültürel güzellikleri barındıran milli parkta, deniz ve ormanın iç içe bulunduğu koylar ile Menderes Deltası görülmeye değer ender güzelliklerden sadece birkaçıdır.

Parkın sahip olduğu koylarda günübirlik kullanım alanları mevcut olup, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca kır gazinosu ve büfeler de mevcuttur

Milli parkta kamp ve günübirlik kullanım alanları mevcut olup, çadır ve karavanla konaklamak mümkündür.

İrtibat:  Aydın Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 256 2149993
Aydın DKMP Şube Müdürlüğü : 0 256 213 01 03

Hatila Vadisi Milli Parkı (Artvin)

Hatila Vadisi Milli Parkı (Artvin)Artvin ili, Merkez ilçe sınırları içerisinde, Çoruh Nehri’nin ana kollarından biri üzerinde bulunmaktadır. Vadi yaklaşık 25 km. uzunluğunda olup, birçok yan dereyle beslenmektedir

Artvin il merkezinden 10 km’lik stabilize bir yol ile ulaşılır.

Milli parka ismini veren Hatila Vadisi ile yan kollarındaki küçük vadiler, zengin bitki çeşitliliği ve yaban hayatı ile ziyaretçileri etkileyecek niteliktedir.

Hatila Vadisi’nin genel karakteri; V tipi, dar tabanlı, genç vadi özelliğindedir.

Vadi boyunca eğim kırıkları, akarsuda şelalelerin oluşumunu sağlamıştır.

Milli park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik ve kamp kullanımı için belirlenmiş yerler bulunmaktadır.

Milli park, Artvin il merkezine 10 km. uzaklıkta olup, Artvin’de konaklamak mümkündür.

İrtibat : Artvin Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 466 2126048
Artvin DKMP Şube Müdürlüğü : 0 466 212 73 65

Honaz Dağı Milli Parkı (Denizli)

Honaz Dağı Milli Parkı (Denizli)

Denizli ili, Honaz ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Afyon-Denizli ve Afyon-İzmir devlet karayolu ile ulaşılmaktadır.

Milli parkın ana kaynak değerlerini, Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan (2528 m) Honaz Dağı bünyesindeki kaynaklar oluşturmaktadır.

Honaz Dağı, uygun eğim koşulları ve kar yağışının yeterli düzeyde olması nedeniyle ülkemizin kayak potansiyeli yüksek alanlarından birisidir.

Yöre; arkeolojik kaynak değerleri açısından da zenginliğe sahiptir. Özellikle Colossea antik kentinde birçok kaya mezarı bulunmaktadır.

Honaz Dağı, bitki zenginliği ve peyzaj güzelliklerini ziyaretçileri ile paylaşır. Colossea antik kent sahası da arkeolojik zenginliğini ziyaretçilere sunmaktadır.

Honaz ilçesi yakınlarında İzmir yolundaki Cankurtaran günübirlik kullanım alanı ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Honaz ile Denizli konaklama için uygun yerleşimlerdir.

İrtibat : Denizli Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 258 2656288
Denizli DKMP Şube Müdürlüğü : 0 258 2116897

Kaçkar Dağları Milli Parkı (Rize)

Kaçkar Dağları Milli Parkı (Rize)

Rize ili, Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Milli parka Çamlıhemşin ilçesinden 16 km’lik bir karayolu ile ulaşılmaktadır.

Kaçkar Dağları’nı batıdan Fırtına Deresi, kuzeyden ve doğudan Hemşin Deresi çevreler.

Bu sahada birçok buzulla birlikte, buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve morenler bulunmaktadır.

Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere; bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler görülmeye değer niteliktedir. Fırtana Deresi Vadisi’nde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşır. Aynı zamanda yörenin sosyal, kültürel ve ekonomik mekansal görüntüsünü sergileyen yayla yerleşimleri hem doğaya uyumu, hem de mimari değerleri ile ziyaretçileri etkileyici özellikler taşımaktadır. Bu yayla yerleşimlerinin başlıcaları Ayder Yaylası ve kaplıcalarıdır.

Ayder Yaylası yerleşim alanı yakınında günübirlik kullanıma yönelik hizmet sunan düzenlenmiş saha mevcuttur. Milli park ayrıca doğa yürüyüş sporuna uygun topografyası ile dağcılık faaliyetlerine olanak sağlamaktadır

Milli parkın, Çamlıhemşin ilçesi, Ayder Yaylası başta olmak üzere yayla yerleşim alanlarının bazı bölümlerinde kontrollü olarak çadır ile konaklama yapılabilmektedir.

İrtibat : Rize Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 464 2135547
Rize DKMP Şube Müdürlüğü : 0 464-2130557

Kazdağı Milli Parkı ( Balıkesir )

Kazdağı Milli Parkı ( Balıkesir )

Balıkesir ili, Edremit ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır

Milli parka; Balıkesir’den E230, Çanakkale’den E24 karayolu ile ulaşılmaktadır. Çanakkale’ye 123 km, Balıkesir’e 92 km mesafededir.

Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran, antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır.

Milli parkın temel öğelerini teşkil eden doğal değerlerden ormanlar, sahilden kızılçamlarla başlayıp 800 m yükseklikte karaçamlara, daha sonra karaçam-meşe karışık ormanlarına erişmekte, daha yüksek kesimlerde ise dünyada yalnız Kazdağı’nda yetişen Kazdağı göknarına ulaşmaktadır.

Zengin bitki örtüsüne sahip ve peyzaj güzellikleri ile etkileyici nitelikte ve bol suların bulunabileceği vadiler, Kaz Dağı’nın bütünü ve Sarıkız efsanesinin geçtiği belirtilen Sarıkız mevkii mutlak görülmesi gereken yerlerdendir.

Milli park; düzenlenen Pınarbaşı ve Hasan Boğuldu günübirlik kullanım alanlarında bulunan kırgazinosu ve piknik alanı ile rekreasyonel hizmetler sunmaktadır

Milli park yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla konaklama yapılabilir.

İrtibat : Balıkesir Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 266 2616357
Balıkesir DKMP Şube Müdürlüğü : 0 266 2616283

 

Son Aramalar

nemrut dağı, alacahöyük, kackar daglari, beyşehir gölü, büyük menderes milli parkı, nemrut harabeleri, boğazköy alacahöyük milli parkı, boğazköy alacahöyük, iç anadolu bölgesinin tarihi ve doğal güzellikleri nelerdir, alacahöyük tarihi, ürgüp göreme fotoğrafları, kaçkar dağları nerede, rize dağları, kaşgar dağları, milli park resimleri, nevsehir ürgüp göreme, honaz milli parkı, afyon milli parklar ihbar hattı, milli parkın özellikleri nelerdir, milli park kuşadası, göreme milli parkı nedir ve yazı bilgi, güneydoğu anadolu bölgesi tarihi eserleri, başkomutan tarihi milli parkı, boğazköy-alacahöyük tarihî millî parkı, kaçkar dağları milli parkı

2 üzerine düşünceler “Türkiye’deki Milli Parklar – Bölüm 2

  1. Geri İzleme: Türkiyedeki Milli Parklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.