Tası Tarağı Toplayıp Yerleşmek İsteyeceğiniz Ege Köyleri

Herkesin hayallerinden biri olan emekli olduktan sonra bir sahil kasabasına yerleşmek, Ege köyleri söz konusu olduğunda daha da güzelleşiyor. Yeşilin en güzelini, mavinin en derinini içerisinde barındıran bu köyler sakin ve huzur dolu bir hayat yaşamak isteyenlerin ilk adresi oluyor. İnsana nefes almayı hatırlatan Ege köyleri turları ile cennetin bir parçası gibi karşınıza çıkan bu köylerde insanların samimiyeti her yarayı iyileştirecek bir etkiye sahip. Hem Ege’nin güzide topraklarında yaşamak hem de Ege insanının samimiyetini tatmak isteyenler için yurtiçi turu ile tadına doyulmayacak Ege Köylerini listeledik:

Birgi Köyü, Ödemiş, İzmir

Birgi Köyü, Ödemiş, İzmir

Osmanlı yansımalarını hala içerisinde taşıyan Birgi, Ödemiş merkeze 10 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Aydınoğulları Beyliği’nden Mehmet Bey’in yaptırmış olduğu Ulu Cami Birgi’nin en meşhur yapısı. Birgi Köyü’nde yerliler tarihi taş evlerde kalıyor. Bu köyde eski dönem mimariler günlük hayatın birer parçası aslında. Eğer tarih aşığıysanız Birgi’de her adımda karşılaşacağınız mimari yapılar, daracık labirentsokaklar ve taş evler size görsel bir şölen sunacak. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda art arda bir sürü evin sıralanışını fotoğraflamayı unutmayın. Tertemiz havanın sürekli hüküm sürdüğü köyde dalından yeni koparılmış tazecik sebze ve meyveler pazar tezgahlarında yerini alıyor. Alışverişten sonra soluklanmak isteyenleriyse pazarın hemen bitimindeki Tarihi Meydan Kahvesi kucaklıyor.

Şirince Köyü, Selçuk, İzmir

Şirince Köyü, Selçuk, İzmir

Kıyametin kopmadığı yer olarak bir dönem medyada yer alan Şirince, dar sokakları, şirin cumbalı evleri, leziz kahvaltı sofraları ve envaiçeşit şarabıyla büyülü bir ortam sunuyor. Özellikli yaz aylarında ve yılın belirli zamanlarında turistlerin uğrak mekanı olan Şirince’de yaşamak birkaç saat vakit geçirmekten daha keyifli şüphesiz. Selçuk’a oldukça yakın bir mesafede bulunması da aslında bir avantaj denilebilir. Efes’e her daim yakın olmak isteyenler için muhteşem bir yer Şirince’de yaşama fikri köyün sevimli mimarileri ve halkıyla daha da güzelleşiyor. Halk pazarında mevsim meyve sebzelerinin en tazesini bulabilir, şarap evlerinin sahiplerinin keyifli sohbetleri eşliğinde yeni şarapların tadına bakabilirsiniz. Eğer el işine yatkınlığınız varsa bu küçük köyde sizde kendinize küçük bir tezgah açabilirsiniz.

Doğanbey Köyü, Söke, Aydın

Rum kültürünün esintilerini mimari yapılarında taşıyan Doğanbey Köyü’nün tarihi çok eskilere dayanıyor. Muhteşem bir düzende karşınıza çıkan taş evler size bir de deniz manzarası sunuyor. Sabahın ilk ışıklarında evinizin penceresinden denizi görmeniz mümkün. Arnavut kaldırımlı dar sokakları her adımda daha da güzelleşerek size eşlik ediyor. Yazın kuruyan, kışınsa yağışın bol olduğu dönemlerde ortaya çıkan dere köyün tam ortasından geçiyor. Çalıların arasından geçen bu derenin sesi burada yaşayanlara huzur veriyor. Doğanbey Köyü,sakinlerine huzurlu, oksijen dolu ve deniz manzaralı bir yaşam vadediyor.

Sığacık, Seferihisar, İzmir

Sığacık, Seferihisar, İzmir

En eski yerleşim yerleri arasında başı çeken Sığacık Ege’nin en güzel köyleri arasında yer alıyor. Uzun yıllar boyunca bir balıkçı köyü olarak anılan bu yerde şimdilerde şehir hayatından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası. Deniz kokusunun dört bir yanı sardığı Sığacık’ta her hafta pazar günü yerli halk ve civar köylerden gelenler tarafından kurulan pazarda naylon poşet kullanımı yasak. Organik meyve ve sebzelerle beslenmek isteyenlerin içini huzurla dolduran bu pazarda alışverişte file ya da kese kağıtları kullanılıyor. Kaleiçi sokaklarında ise birbirinden şirin evler bulunuyor. Akşam yemeklerinden sonra uzun yürüyüşlerin tek adresi haline gelen Teos Marina aynı zamanda köyün Yunanistan’a açılan kapısı. Sığacık’ta deniz, kum, güneş denince akla ilk gelen yer olan Büyük Akkum Plajı ve hemen yakınındaki Değirmen, Ege Denizi’ni misafirlerinin ayakları altına seriyor.

Mazı Köy, Bodrum, Muğla

Mazı Köy, Bodrum, Muğla

Gözlerden uzak, sakin ve huzurlu bir yaşama adım atmak isteyenlerin Ege turu yaparken son durak olarak görebilecekleri bu köy sahip olduğu koyları ve doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Bodrum’a 53 kilometre uzaklıkta bulunan Mazı Köy’ün temel geçim kaynağı ise zeytincilik. Gittiğinizde birçok zeytin ağacıyla karşılaşacağınız bu yerde Kinin adı verilen ve yalnızca Mazı Köyü’nde yetiştiği bilinen mandalinanın üretimi de bir hayli fazla. Yeşil ağaçlarla kaplı, herkesten uzak bu sahil kasabasında yerli halk da oldukça yardımsever. Mazı Köyü’nde nisan ayında başlayan deniz sezonu aralık ayına kadar devam ediyor. Yüksek nem oranlarının getirdiği sorunların yaşanmadığı, yazların sıcak kışların ılık geçtiği Mazı Köy bundan sonraki hayatını huzur dolu geçirmek isteyenleri bekliyor.

 

Son Aramalar

ankara ya yakın tatil köyleri language:tr, mazıköy, turkiyenin en guzel kizlari language:tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.