Sinop Erfelek Şelaleri ve Hamsilos Fiyordu Gezisi – Bölüm 1: PLAN

Mayıs 2017

Doğal güzelliğiyle dillere destan olan Erfelek Şelalelerini (Tatlıca Takım Şelaleleri) görme isteğimizi, 1 Mayıs işçi bayramı tatilini hafta sonu tatiline katarak 3 günlük bir gezi ile gidermek istedik. Ankara – Sinop arası 412 km ve arabayla 5 saat 15 dk’lik sürüş süresi var. Gitmişken Sinop il merkezini, müzelerini ve bilinen diğer doğal güzelliklerini de es geçmeden 3 güne sığdırma düşüncesindeyiz.

Sinop hakkında aklımıza ilk gelen yerler Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun, Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilos fiyordu ve günümüzde müzeye dönüştürülen Sinop Cezaevi. Bu kadar mı? Tabi ki değil . Hızlı bir internet taraması ile Sinop’ta nereler var, nerelere gidilir, neler yenir ve nerelerde kalınır araştırması yaptım. Yorumları okudum ve kendime bir liste çıkarttım. Bu yerler hakkında da ufak bilgileri sizinle paylaşayım :

Sinop şehri içinde gezilecek yerler olarak ;

Sinop Tarihi Cezaevi Müzesi: Sinop kalesinin bir bölümü 1882 yılında cezaevine dönüştürülmüş. Uzun yıllar kötü koşullardaki bu ceza evi kullanılmış ve yakın zamanda ise kapatılarak haftanın her günü ziyaret kabul eden bir müzeye çevrilmiştir.
Sinop Kalesi: Kuzey ve Güney olarak iki tane bulunuyor. Kalenin surlarının tamamı günümüze ulaşmasa da bazı bölümleri görülebiliyor, iç kale kısmı korunmuş şekilde duruyor.
Etnografya Müzesi: 18. yy Osmanlı yaşam tarzını sergileyen, ahşap işçiliği ve tavan işlemeleri ile görülmesi gereken bir konak. İçerisinde bağışlarla toplanmış yöresel eserler bulunuyor.
Sinop Arkeoloji Müzesi: İlk tunç çağından Bizans dönemi sonuna kadarki devre ait heykeller, sikkeler, amforalar, mozaikler, lahitler bulunuyor.
Boztepe Seyir Terası: Şahin tepesi olarak da biliniyor. Baktığınızda iki yanı deniz olan şehrin manzarasını izleyeceğiniz bir tepe.
Seyitbilal Türbesi: Cezayirli Ali Paşa camisinin sol yanında bulunur. Türbenin girişi caminin içindedir. Sinop’un en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından biridir. Trabzon Rum Devleti ordusunun geri püskürtülmesinde büyük rol oynayan Selçuklu Komutanı Emir Tayboğa için 1297 yılında oğlu Emir Beygelmiş tarafından yaptırılmıştır.
Alaaddin Cami: 1214 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat yaptırmıştır. Kent merkezinde yer alır.
Süleyman Pervane Medresesi: Selçuklu veziri Muinüddin Süleyman Pervane tarafından yapılmış medresedir. Alaeddin Cami kuzey girişi karşısında bulunur.
Balatlar Kilisesi: Bizans döneminden kalma kilisedir. Kazı çalışmaları devam etmektedir.

Doğal güzellikler olarak ;

Hamsilos Fiyordu:  Hamsaros Fiyordu olarak da biliniyor.  Türkiye’nin tek fiyordu unvanına sahiptir. (Fiyort: Denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan; ince, uzun, genellikle çok derin ve kenarları çok dik körfezlere fiyort denir)
Erfelek Tatlıca Şelaleleri: Baraj kazısı sonunda fark edilip meşhur olan ve aktığı ırmak üzerinde 28 adet şelaleden oluşan takım şelaleleridir. Söylenene göre aşağıdan yukarıya kadar şelalelerin içerisinden yürüyüp kaynağına kadar ulaşılabiliyormuş. Bakalım, göreceğiz 🙂 Gezimizi yapmaktaki esas amacımız bu aslında.

Akliman: Doğal oluşumlu tarihi bir limandır. (Fotoğrafları çok hoşumuza gitti, mutlaka uğramalıyız. Mesire alanı gibi bir yer de var, mümkünse kampımızı burada yapabiliriz)
İnceburun: Türkiye’nin en kuzey noktası 🙂
Sarıkum Köyü: Orman, göl, çöl, deniz ve plajı bir arada bulunduran bir köymüş, merak ediyoruz.
İnaltı Mağarası: İçinde damlataş oluşumları ile ilgi çekici bir yere benziyor
Akgöl: İnaltı mağarasına 5 km uzaklıkta bir gölet, beyaz görünümü nedeniyle Akgöl diyorlar.  Mağaraya gitmişken buraya da uğramadan olmaz.

Bir de Boyabat ilçesi içinde kaya mezarları, Boyabat Kalesi ve Bazalt kayalar, ayrıca Durağan Buzluk Mağarası bulunuyor. Araştırırken bunları da buldum fakat gezi planına sığmayacağını düşünerek eklemedim. Buraları da ziyaret etmek isteyenler detaylı araştırarak bakabilirler.

Gezilecek yerlerimiz de belli olduğuna göre, sıra kalınacak yer araştırmaya geldi. Önceliğimiz tabi ki kamp yapmak. Kamp için ilk baktığımız şey ise hava durumu. (http://www.deretepe.net/faydali-bilgiler/hava-durumu-tahmin-siteleri/ adresinden bilgi alabilirsiniz 🙂 Hava sıcaklığı gündüz 16 gece ise 12 derece gösteriyordu. Kamp için biraz serin olsa da uyku tulumlarımıza ve çadırlarımıza güvenerek kamp yapmaya karar verdik. Sinop’ta kamp yapılacak yerleri araştırmaya koyuldum.

Sonuçlar: Akliman tabiat parkı, Martı Kamping (herkes burayı övüyor favorimiz bu oldu), Sinop Survivor Adası, Demirkollar Aile Kamp alanı, Belediye Kamp alanlarını bulduk. Şehrin farklı bölümlerindeki kamp alanlarının müsaitliklerini öğrenip rota planımıza uygun olan merkeze yakın Martı Camping’i seçtik. 542 236 86 88 nolu telefondan arayıp  rezervasyon yaptırdık. Sağ olsunlar telefonda ilgilendiler, gelmeden önce haber edersek akşam yemeği hazırlayabileceklerini, sabah da kahvaltı imkanları olduğunu söylediler.

O zaman plan yapalım; Gezi arkadaşlarımızın Cumartesi sabah işleri olması nedeniyle öğlen çıkış kararı verdik ve planı ona göre şekillendirdik.

1.GÜN: ANKARA, SİNOP
Ankara 13:30’da çıkış – Sinop Martı Camping’e varış. Yemek işi Sinop içinde ya da yol üzerinde olabilir. Açlık durumumuza göre değişecektir. Şehir içinden kahvaltı ve diğer ihtiyaçlar için yiyecek-içecek alıp kamp alanına geçeriz

2.GÜN: ERFELEK, HAMSİLOS FİYORDU, İNCEBURUN FENERİ
Sabah kamp alanında kahvaltı. Kamp toplama. Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri’ne hareket. Şelalelerin gezilmesinden sonra Erfelek’te öğle yemeği.  Daha sonra Sinop yakınlarındaki Sarıkum Plajı, İnceburun Feneri, Hamsilos Fiyordu, Ak Liman gezisi. Sinop merkezden yiyecek içecek alıp Akliman tarafında kamp.

3.GÜN: SİNOP, ESKİ SİNOP CEZAEVİ, ANKARA
Kahvaltı sonrası Sinop’ta Sinop Kalesi, Şehitler Çeşmesi, Eski Sinop Cezaevi, Pervane Medresesi, Alaeddin Cami, Etnografya ve Arkeoloji müzelerinin gezilmesinden sonra yemek, seyir terasına gidiş, Ankara’ya hareket. Akşam 23.00 sularında Ankara’ya varış.

Eğer şehir gezisi erken biterse İnaltı Mağarası’na geçilip Ankara’ya dönüşe oradan devam edilebilir.

Plan yapıldı ve arkadaşlarla paylaşıldı. Enerjimizin yettiği kadar uymaya çalışacağız.

Haydi yola koyulalım…

Yazının 2. kısmına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

Sinop Erfelek Şelaleri ve Hamsilos Fiyordu Gezisi – Bölüm 2: Doğal Güzellikler

 

Son Aramalar

Buzul noktası istiridye mail, ankara ya en yakın deniz nerede language:tr, kotlukadınresimleri, https://eksisozluk com/tarihi-sinop-cezaevi görselerle, sinopta nerede kalınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.