Phaselis

 

Temmuz 2011

Phaselis (Faselis) Antalya ili Kemer ilçesi yakınlarında, Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde, M.Ö. 7. yy’da Rodoslu kolonistler tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Coğrafi konumu önemli bir liman kenti olduğunun göstergesidir. Mısır-Suriye-Yunanistan su yolu trafiği üzerinde bulunan Faselis, muhtemelen şehrin yukarı tarafındaki ormanlardan elde edilen keresteyi akdeniz limanlarına ulaştırıyordu.

yeşil mavi

Likya ve Pamfilya ülkelerinin sınırında bulunan Faselis tarih boyunca birçok uygarlığın hakimiyeti altına girmiştir. Sırasıyla :

– Persler (M.Ö. 5. yy)

– Karyalılar (Bodrum-Halikarnas)

– Komşu kent Limyra (Finike-Yuvalıköy)

– Büyük İskender (M.Ö. 333)

– Komşu kent Olympos ile korsan saldırılarına uğramaları

– Roma Egemenliği (M.Ö. 43)

– Bizans (5. ve 6. yy)

Faselis

12. yy’da Selçuklu kuşatmasından sonra Antalya ve Alanya limanlarının önem kazanması ile birlikte Faselis canlılığını yitirmiş ve tarih sahnesinden çekilmiştir. Günümüze ulaşmayı başaran kalıntıların birçoğu Roma ve Bizans dönemine aittir. Şehrin girişindeki hamamlar kısmında bulunan mozaiklerden bir görüntü :

antik hamam

Faselis tiyatrosu

Kentten diğer görüntüler

Phaselis

phaselis

Bir sonraki gezi yazısında görüşmek dileğiyle..

 

Son Aramalar

faselis, fasalis antalya, antalya faselis, phaselis, faselis kemer, kemer faselis, fasilis, fasalis, faselis antalya, antalya phaselis, faselis antik kenti, phaselis antik kenti, phaselis antalya, bodrumda gezilecek yerler, fasilis antalya, antalya kemer faselis, bodrum halikarnas, faselis hikayesi, antalya phaselis kaç km, phaselis antalya fotoları, konya gezilecek yerler, antalya-bodrum arası gezilecek yerler, konya selçuklu gezilecek yerler, antalya faselis kaç km, kemer phaselis arası kaç km

3 Yorum “Phaselis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir