Perge Antik Kenti

Temmuz 2011

Antalya ili Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Perge Antik Kenti, oldukça iyi durumda günümüze kadar ulaşabilmiş nadir kentlerden biridir. Pamphylia bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Perge’den çıkarılan muhteşem heykeltraşlık yapıtları, Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. İlerleyen fotoğraflarda bir kısmı hala antik kentte bulunan bu örneklere yer verilmiştir.

Kentin tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar uzanmaktadır. Karma bir kültüre sahip olan Perge, tarih boyunca Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Helenler, Romalılar gibi birçok medeniyetin hakimiyeti altına girmiştir. Romalılar döneminde barış, huzur ve refaha kavuşan Perge’de yoğun imar faaliyetleri etkili olmuştur. Günümüzde görülen kalıntıların çoğu yine bu döneme(Romalılara) aittir.

Şehrin giriş kısmından bir görüntü :

tarihi yer

Şehrin güney girişinde bulunan Roma Kapısı, M.S. III. yy sonlarında Romalılar döneminde şehri saldırılardan korumak amacıyla inşa edilmiş.

Perge

Roma kapısından şehre girerek gezimize başlıyoruz. Kapının arkasındaki geniş alan dönemin hükümdarı Septimius Severus adı ile anılıyor.

Perge

Perge

Septimius Severus meydanının sağ tarafında, ileride agora(macellum) kısmı bulunuyor.

tarihi sütunlar

tarihi eser

macellum

Antik dönemde pazar yeri-et ve balık pazarı olarak kullanılan bu dörtgen yapının ortasındaki yuvarlak kısmın işlevi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Dörtgen yapının kenarlarında ise bir tarafı agoranın içerisine, diğer tarafı arkadaki sokaklara bakan dükkanlar bulunmaktadır. Ankara Ulus Hali’ndeki gibi hehehe 🙂

perge

stonehenge

Macellumun arka sokağından bir görüntü

tarihi eser

Septimius Severus meydanının diğer ucunda Helenistik Kapı bulunur. Şu sıralar restorasyon halinde olan Helenistik Kapı yine Yunanlar zamanında şehri saldırılardan korumak için inşa edilmiştir.

perge

hellenistic door

Kentin en iyi korunmuş yapılarından biri olan güney hamamı, Pamphylia bölgesindeki benzerleriyle karşılaştırıldığında büyüklüğü ve anıtsallığı ile dikkat çeker. Soyunma(apodyterium), soğuk banyo(frigidarium), ılık banyo(tepidarium), sıcak banyo(caldarium), beden hareketleri(palaestra) gibi farklı işlevlere ayrılmış özel alanları ile bir hamam kompleksi şeklindedir. Bazı bölümlerin altında bulunan ısıtma sistemi(hypocaust) hala görülebilir biçimdedir.

south baths

perge

Şehrin ileri kısımlarına doğru devam ediyoruz

perge

kabartma

water canal

tarihi eser

tarihi eser

antik kent antik kent

taş işleme sanatı

akropol çeşmesine giden yol

tarihi sütun

tarihi eserler

Çift tarafı sütunlu uzun bir yoldan yürüyerek şehrin sonlarına doğru Akropol Çeşmesi’ne varıyoruz. Çeşmeden akan su, kenti ikiye ayıran açık kanalla Helenistik kuleye kadar gitmektedir. Çift katlı yapıda inşa edilen çeşmenin ortasında nehir tanrısı Kestros’un heykeli bulunmaktadır.

tarihi çeşme

fountain of acropolis

nymphaeum

kertros heykeli

heykeltraşlık

tarihi sütunlar

tarihi eserler

Çeşme’den sonra geldiğimiz bu uzun yoldan dönerek şehrin çıkışına doğru ilerliyoruz.

perge, antalya

antalya'da antik kent

antalya'da tarihi yerler

antalya

antalya yöresi

tarihi kalıntılar

çölde kertenkele

antik kalıntılar

antalya

antalya tarihi eserleri

antalya

perge

antalya

antalyada tarihi yerler

antalyada tarihi yerler

Severus meydanından geçip Roma kapısından çıkarak kentten ayrılıyoruz.

perge

Perge, iyi korunmuş kalıntıları, muhteşem heykeltraşlık örnekleri ile bezenmiş sütunları ve doğası ile beni kendine hayran bıraktı. Herkesin gidip görmesini tavsiye ederim.

Bir sonraki gezide görüşmek üzere..

Son Aramalar

ülkemizdeki ve dünyadaki tabii ve yapay eserlerde doğa olaylarının etkisini gösteren resimler, antalya tarihi yerler, tarihi sütun, ülkemizdeki ve dünyadaki tabii ve yapay eserlere doğa olaylarının etkisini gösteren resimler, antik sutunlar, tarihi eser sutun, perge roma kapısı, antik sütun, sütün, treks kalıntıları, mersin tarihi eserler ve kapıları, sütun örnekleri, PERGE SÜTUNLARI, ülkemizdeki ve dünyadaki tabi ve yapay eserleredoğa olaylarınınetkisini gösteren resim, tarihi çeşmeler, lidyalıların tarihi eserleri, sütun başı, antalyadatarihiyerler, antalya ili aksu ilçesinde gezilecek yerler, urfa bozova devlet hastanesi, perge sütun, antik kent yazıları, antik sehir sütün, perge antik kenti tarihi, perge gezi yazısı

4 üzerine düşünceler “Perge Antik Kenti

 1. Assolist

  Tespitler:
  – Dortgen alanın ortasındaki yuvarlakta iç çamaşırı satan pazarcı tezgah açıp kafasına geçirdiği çamaşır ile ayakta “ikizlere takke” diye bağırıyormuş.
  – Hamam gündüz kadınlara aksam erkeklere hizmet veriyor, biz gittik, bir kese attırdık, çıkışda da soğuk gazoz ikram ediyorlar, hele bir Atina’nın koyünden masajcı abla var bayan kısmında, bütün stresimizi attık.
  – Sütun görünce her daim Yerebatan Sarnıcı ni hatırlamak…
  – Fotograftaki rahmetli sürüngenin ruhuna Fatiha lütfen!
  – Nehir tanrısının manikuru gelmiş, haftalık izninde yaptırsın.

  Ah ah, fi tarihinde hiç bilmediğimiz insanların bilmediğimiz hayatlarının tanığı olan bu mekanlar bende hep gercegi bilememekten kaynaklanan hüzün ve devamında bu tür desteksiz atışlar yapma istegi uyandırıyor…Bak bı tuhaf oldum şimdi, ellerinize saglik, yine aldı götürdü bizi yazınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.