İnsuyu Mağarası - Burdur | Burdur Yöresi Gezilecek Görülecek Yerler | Türkiyede'ki Mağaralar | Doğa Harikası | Yeraltı Gölü | Sarkıt | Dikit |

İnsuyu Mağarası – Burdur

Post image of İnsuyu Mağarası – Burdur

Temmuz 2011

İnsuyu Mağarası, Burdur-Antalya karayolunun 15. km’sinde bulunmaktadır.

Ulaşımının kolay olması sebebiyle ülkemizde turizm hizmetine ilk açılan mağaradır (1965).

Uzunluğu 597 m olup, dağın içerisine doğru ilerleyen yatay bir mağaradır.

Kültür Bakanlığı tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Mağarada bir yeraltı suyunun birleştirdiği, birbiriyle bağlantılı 9 adet göl bulunmaktadır. Bunlardan en meşhurları Dilek Gölü ve Büyük Göl’dür. Turistler Dilek Gölü’ne madeni para atılarak dilekte bulunurlar. Büyük Göl ise 512 m2’lik alanı ile Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür.

Oluşumu binlerce yıl öncesine dayanan mağarada 1 metrelik bir sütunun 10.000 ila 15.000 yılda oluştuğu tahmin edilmektedir. Jeolojik olarak kalkerden meydana gelmiş, bu kalkerler suyla birleşerek bir dizi erime, aşınma, sertleşme sonucu sarkıt, dikit ve dehlizleri oluşturmuştur.

İçerisinde temiz ve serin bir hava vardır. Hatta girişe yakın bir fay hattından çıkan bir yeraltı suyu, mağara dışına doğru buz gibi bir hava estirmektedir. İçerisi ilginç şekilde yazın serin, kışın sıcaktır. Dışarıdaki sıcak havaya aldanıp içeriye giren çoğu kişinin üşüyerek çıktığı görülmüştür. Tavsiyem temmuzda bile gezecek olsanız içeri girerken bir hırka almaya çalışın.

Mağara suları analiz ettirilmiş olup suların mide rahatsızlıkları, diyabet, egzama, nefrit, artrit guatr, hemoroit, ulaus, saç dökülmesi ve kepeklenmesi, kolit, gastrit, meteorizma, diyabetik retinit, körlük, prostat, kabızlık ve çeşitli kaşıntılar gibi rahatsızlıklara şifalı olduğu belirlenmiştir. Burdur Hükümet Tabipliği bu konuda bir de olumlu rapor vermiştir. Bu özelliğiyle büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Girişte bulunan bir tabelada yazan efsaneye göre mağaranın ilginç bir de özelliği vardır. Sagalassos (şimdiki adı ile Ağlasun) kentinin yüce kralı Severianus, kızı Asumeyi soylu ve zengin bir ailenin oğlu ile evlendirir. Ancak çift bir türlü geçinemezler. Kral buna hem üzülür hem de çok kızar. Çifti İnsuyu Mağarası’nın en uzak köşesinde açlık ve ölüme terk eder. Mağaranın şifalı sularından içerek beslenen çift bir süre sonra birbirini sevmeye başlar. Zamanla aşkları büyüyerek bir ışık olur ve mağaranın çıkış yolunu gösterir. Mağaranın mı prensesin mi hikmetindendir bilinmez, bu günden sonra mağaraya gelen karı-kocanın bir yastıkta kocadığı, sevgililerin ise hiç ayrılmadığı görülmüştür :)

Yeraltı dereleri ve gölleri ile gerek ülkemizde gerek Burdur yöresindeki yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen İnsuyu Mağarası, maalesef bu özelliklerini son yıllarda kaybetmeye başlamıştır. Yeraltı dereleri, turistlerin çekim merkezi olan Dilek Gölü ve Gazlı Göl kurumuştur. Derinliği 20 mt’yi bulan ve 80’li yıllara kadar içerisinde sandalla gezilen Büyük Göl ise derinliğinin yarıdan fazlasını kaybederek 3 küçük göle bölünmüştür.

 

Buyrun fotoğraflar..

 

 

burdur-antalya yolu

burdur ili turistik yerleri

insuyu mağarası

insuyu mağarası

burdur ili gezilecek görülecek yerleri

Burdur

mağarada sütunlar

burdur

ters ışıkta makro çekim

Burdur ili turistik yerleri

İnsuyu mağarası

mağara gezisi

 

Son Aramalar

insuyu mağarası, insuyu maarasi, türkiyede gezilecek yerler, insuyu mağarası efsanesi, insuyu mağarası nasıl oluşmuştur, burdur\u tanitan yazi, burdur, burdur insuyu mağarasına nasıl gidilir, insuyu mağarasına nasıl gidilir, burdur insuyu mağarası efsanesi, burduru tanıtan yazılar, burdur efsaneleri, burduru tanıtan resim, İnsuyu mağarası burdur, insuyu mağarası nasıl gidilir, burduru anlatan yazı, burdur mağaraları, burdurda gezilecek yerler, konyada gezilecek yerler, insuyu mağarası hikayesi, burdur u tanıtan yazı, burdur ili tanıtan yazı, turkiyedeki magaralar, in suyu magarası, burdur efsanesi

9 Yorum


Yorumlar
Ağu 20, 2011
22:23
#1 gezgin :

insuyu : bir yastıkta kocatır! diye reklam yapmak lazımmış :)

Ağu 24, 2011
12:16
#2 Körebe :

Burdur hakkında bişi bilmiyordum en azından İnsuyu hakkında fikrim oldu. Biletim olsa jet gibi gelirdim :)

Eyl 6, 2011
10:03
#3 çiğdamlası :

bilgilerinizden dolayı emeğinize sağlık,gezip görme meraklısı olarak takipdeyim…

Ara 19, 2011
16:34
#4 Ege :

Ben profesyonel mağaracılıkla uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki ortamı güzel bir alandır.. Yani bu alana tabiki de malzemelerle girmeye gerek yoktur… Beğenmediğim tek nokta bazı yerlerde yolların mermerle kaplanmasıydı..Bence daha doğal bıraksalar daha şık dururmuş…

Ara 23, 2011
15:56
#5 Assolist :

Ben de her zaman doğallıktan yanayım. Tabi ki gün yüzüne çıkarılan tüm tarihi ve doğal yerler insanların gezebileceği şekle sokulmalı. Ancak bunu yaparken çok zaruri değilse değiştirilmemeli, ziyarteçiler ilk bulunduğu anda mekanın nasıl olduğunu hissedebilmeli.

Ara 20, 2012
12:53
#6 esra :

bn burdurun karamanlı ilçesinde yaşıyorum burdur mükemel herkesin gezmesini ve görmesi gerekir :) :* :D

Ara 20, 2012
12:55
#7 esra :

bn burdurun karamanlı ilçesinde yaşıyorum burdur mükemel herkesin gezmesini

gerekir :) :* :D

Mar 21, 2013
20:29
#8 leyla :

güzel bir yermiş

Kas 21, 2013
11:17
#9 Dilem :

yazıda o kadar çok güzel anlatılmış ki herksin gezip görmesi gerekir(süper bir yer)

Yorum Yazınız

Önceki Yazı
«
Sonraki Yazı
»


www.deretepe.net