Göktepe Göleti – Yenice Ormanları

 

Haziran 2018

Karabük’ün Yenice ilçesi ormanları, Avrupa kıtasında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından belirlenen 100 orman sıcak noktasından biri. Belirlenen bu 100 noktanın 9’u Türkiye’de bulunuyor. Aşağıda bu yerleri görebilirsiniz.

Yenice ormanları parkuları bir kaç yıl önce Yenice Kaymakamlığı’nın destekleriyle düzenlendi, tabelalandırıldı, bisiklet-yürüyüş-uzun yürüyüş parkuları gibi çeşitli kategorilere ayrıldı. Tüm bilgiler ve yapılan çalışma bir kitapta toplandı. Kitabı il veya ilçe merkezinden, internetten veya gezi dergileri-kitapları satan kitapçılardan temin edebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linkten soft halde Yenice Kaymakamlığı’nın sitesinde görebilirsiniz.

http://www.360yenice.com/yenicekitap/tr/

Göktepe Yaylası (göleti) bu parkulardan biri üzerinde bulunan çok güzel bir yer. Aşağıda Yenice ormanları kitabından alınan Göktepe – Bağbaşı – Fındıkaltı rotasının bir kısmını görebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi Göktepe Yaylası yakınlarında Bağbaşı Yaylası, Bektaş, Yangın Kulesi, Fındıkaltı mevkii gibi yerler bulunuyor. Aynı rota üzerinde orman yollarından ilerleyerek bu yerlere de ulaşabilirsiniz. Yollar mevsime göre 4X4 araç gerektirebiliyor, ancak yaz gibi uygun mevsimlerde normal bir otomobil ile tüm rotaya değilse de rota üzerindeki bazı yerlere ulaşabilirsiniz.

Karabük’ten geçerken okuldan arkadaşım Serhan’a uğruyoruz. Ormana girmeden bir öğle yemeği yiyoruz. Serhan beni  Yenice ormanlarıyla tanıştıran kişidir aynı zamanda. İlk kez 2005 yılında fakültede öğrenci olduğumuz zamanlar,  “gelin size memleketimi gezdireyim”  diyerek epeyi yol yapmıştı bizimle.

Yemekten sonra Serhan’la vedalaşarak yola koyulduk. Aracım 4X4 olmadığından Yenice’den itibaren yaklaşık aşağıdaki gibi bir rota izleyerek Göktepe mevkiine ulaştım.

Önce Çeltik Köyü’ne, köyden de Göktepe mevkiine geliyorsunuz. İlçeden itibaren toplam yol 12 km civarında. Asfalt ve toprak kısımları var. Toplamda 15-20 dk’lık bir sürüş ile yaylaya ulaşabilirsiniz.

Gölün biraz ilerisinde yukarıdaki haritada işaretlediğim gibi yaylanın şenlik alanı var. Futbol sahası gibi çimenle kaplı bu alan içerisinde oturma yerleri, çöp varilleri, çeşme, ateş yakma yerleri, wc, küçük bir kantin benzeri bir yapılar var. Her sene yaz aylarında başta Çeltik köyü sakinleri katılımıyla bu alanda şenlik düzenleniyor.

Biz kampımızı bu alanda değil de göle daha yakın bir yerde kurduk.

Bu linkten kamp alanımızın genel bir videosunu izleyebilirsiniz.

Kampımızı kurduktan sonra hava kararmadan çevrede kısa bir yürüyüşe çıkıyoruz. Gölet sulama amacıyla 2015 yılında küçük bir derenin önüne set çekilerek oluşturulmuş. Göktepe Göleti ve çevresinden fotoğraflar :

Yürüyüş sonrası akşam yemeği hazırlıkları ve kamp ateşi :

Yemeğimizi yedikten sonra saat 22.30 civarlarında bir sürpriz 🙂

Arkadaşım Serhan, eşi Songül ve 4 yaşındaki oğulları Kerem gece ormanda 1,5 saate yakın bir yolculuk yaparak, yanlış yollara sapa sapa, köylülere sora sora bizim için gelmişler. Telefon vs çekmiyor, arayarak veya mesaj yoluyla ulaşmaları mümkün değilken sadece gündüz yemekte Serhan’a laf arasında söylediğim “yaklaşık şu mevkide olmayı planlıyorum” gibi bir cümleye dayanarak yollara düşmüşler ve bizi buldular. Zahmet edip yaptıkları yemekler, tatlılar, çaylar ile gecemize renk kattılar. Ormanın içinde adeta akşam ev oturmasına gitmiş de salonun ortasında kamp ateşi yakmış gibiydik 🙂 Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyoruz. Arkadaşlık böyle bir şey sanırım..

Kahvaltı sonrası göl ve çevresinde yaptığımız yürüyüşten fotoğraf ve videolar :

Son olarak parkur üzerindeki diğer bir nokta olan yangın kulesine gittik. Yenice ormanlarının büyük bir kısmını görebileceğiniz kule yakınlarında hatıra fotoğrafı çekerek gezimizi tamamladık.

Bir sonraki gezide görüşmek üzere..

Son Aramalar

Deniz tarağı mail, ankara yakınlarında günübirlik gezilecek yerler language:tr, ankaraya yakın günübirlik gidilecek yerler language:tr, ankaraya yakın deniz language:tr, göktepe yaylası, Raphael yayın balığı mail, yenice göktepe göleti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.