Erzurum Çarşı Pazar

Şubat 2015

Bir arkadaşımın düğünü sebebiyle geçen hafta günübirlik Erzurum’a gittim. Günübirlik dediysem Ankara’dan 13 saatlik bir otobüs yolculuğu ile gidince, 13 te dönüş, 36 saatlik Erzurum maceramın 10 saati bu şehirde geçti demek daha doğru olur 🙂

Uygun fiyatlı uçak bileti bulamayınca Ankara’dan ulaşım için otobüs ve tren seçeneklerine yöneldik. Ama Erzurum’a giden tek tren de Doğu Expresi olunca malum nedenlerden ötürü trenden de vazgeçtik.

Otobüs konusunda ise sandığım kadar çok otobüs firması bulamadım Erzurum’a. 3-5 firma diyelim. Rahat hat (tekli koltuk) yeni yeni gelmekte Erzurum firmalarına! Sadece Esadaş firmasında vardı. O da yaklaşık 1 hafta-10 gün önceden kapışıldığı için onu da bulamadık. Anlayacağınız ortalama 80 tl gibi bir ücret, 13 saat yolculuk, normal otobüsler ile yolculuğumuzu gerçekleştirdik. Giderken Dadaş, dönerken Esadaş firmasını tercih ettik. Daha pahalı olmasına rağmen Esadaş firması daha kötüydü.

Neyse bu muhabbet yeter 🙂 Sabah sisleri ile bir bulut içine (Erzurum otogar) indik. Otogar havaalanı ile aynı yol üzerinde şehir dışında bir yer. Yeni bir otogardı. Servisler ile şehir merkezine geçtik.

Cumhuriyet caddesindeki Yakutiye Meydanı şehir merkezi olarak kabul ediliyor. Meydana ve içinde bulunduğu merkez ilçeye adını veren Yakutiye Medresesi.

20150207_085952

Farklı açılardan medrese ve Yakutiye Meydanı

20150207_093638

20150207_093315

Erzurum kısa zamanda gezmesi kolay, merkezi ve gezilecek yerleri derli toplu bir cadde boyunca dizilmiş bir kent. Cumhuriyet caddesi boyunca dizilmiş, yaklaşık 2-3 saat gibi bir zaman zarfında gezebileceğiniz bu tarihi yerlerin bir krokisini aşağıda bulabilirsiniz.

20150207_090554

Biz de Yakutiye Medresesi’nden başlayarak az çok bu rotayı izledik diyebilirim.

Yakutiye Medresesi İlhanlı sultanı Olcayto zamanında yörenin emiri olan (askeri valisi) Cemalettin Hoca Yakut tarafından 1310 yılında yaptırılmıştır.Günümüzde müze olarak kullanılmakta.

20150207_091013

DSCF1344

Yine Yakutiye Meydanı’nda medresenin arka tarafından ise Lala Paşa Camii bulunaktadır.

Lala Mustafa Paşa Camii, Kanuni’nin oğlu II. Selim’e lalalık yapmış olan Mustafa Paşa tarafından 1562 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Erzurum’daki ilk Osmanlı camisidir.

DSCF1348

Daha sonra Ulu Camii ve Erzurum Çifte Minareli Medrese önünden geçerek Erzurum kalesine geçtik. “Erzurum Çifte Minareli Medrese” diye altını çizerek belirtiyorum çünkü çifte minareli medrese Sivas’ta da var. Maalesef restorasyonda olduğu için gezemiyoruz ama Erzurum saat kulesinden çektiğim aşağıdaki fotoğrafta Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetler görülebilir.

20150207_113511

Yine biraz değinmek gerekirse Erzurum Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuklular dönemine ait olup, 1253 yılında I.Alaeddin Keykubat’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Bu nedenle diğer ismi Hatuniye Medresesidir. Kümbeti Erzurum’daki kümbetlerin en büyüğüdür. Erzurum’un simgesi olan Çifte Minareli Medrese aynı zamanda da Anadolu’daki en büyük şaheserlerdendir. Giriş kısmında medreseye ismini veren, renkli çinilerle süslü, her biri 26 m uzunluğunda bir çift minare bulunur.

Erzurum_Cifte_Minareli_Sunrise

Üç kümbetler ise Çifte Minareli Medrese’nin arka tarafında(güneyinde) kalan başka bir eser. Müslümanların ölülerini gömdükleri anıt mezarlara türbe veya kümbet deniyor. Mimari bir eser olan kümbetler genelde devlet büyükleri veya din adamları için yapılıyor. Selçuklular döneminde inşa edilen bu kümbetler tahmini 13. yy’a tarihleniyor. Genelde silindirik tabanlı ve üst kısımları konik yapıda oluyor. Sekizgen tabanlı olan en büyüğünün Saltukoğulları’nın kurucusu Emir Saltuk’a ait olduğu sanılmaktadır. Diğerlerinin kime ait olduğu bilinmemekle birlikte yine 14. yy’a tarihlenmektedir.

Saltukoğulları döneminden kalan bu kümbetlerin iki büyük özelliği vardır. Birincisi Anadolu’da yapılan ilk eserlerden olması, ikincisi üç kümbetin de farklı mimari yapılarda olması.

üç_kümbetler

Daha sonra kaleye geçiyoruz. Erzurum kalesi’nin M.Ö. 1000’den itibaren sırasıyla Urartu, Roma, Bizans ve Sasani hakimiyeti altında kaldığı, 11. yy’dan itibaren ise Saltuklu Türkleri’nin eline geçtiği anlaşılmaktadır.

20150207_111847

İç kale kısmında Saltuklu Türkleri tarafından 50×30 boyutlarında bir kale mescidi ile saat kulesi bulunmaktadır. Bu iki eser Türk mimari döneminin ilk mimari örnekleri olması açısından önem taşırlar.

20150207_112414

Kale mescidinin iç kısmından bir görüntü

20150207_112520

12. yy’da Saltuklular tarafından inşa edilen mescit, Erzurum’daki en eski Türk yapısı olarak kabul edilmektedir.

Saat kulesine ise çıkılabiliyor. Saat kulesinden iç kale ve kale mescidine bakış ve şehir manzarası

20150207_113524

20150207_113405

Buradan sonra eşe dosta hediyelik bir şeyler almak üzere Rüstempaşa Kervansarayı’na yani Taşhan’a geçiyoruz. Erzurum’da Oltu taşı piyasası Taşhan’da dönüyor.

20150207_094535  20150207_100027

Oltu taşından her türlü takıyı bulabileceğiniz Taşhan’da en popüler ürün tesbihler.

Klasik oltu taşı-Rus taşı muhabbetlerini ister istemez yaşıyorsunuz. Çok uzayan bir muhabbet olduğu için burada bu konuya girmek istemiyorum. Kısaca oltu taşının esasında ardıç ağacının fosilleşmiş hali olduğunu ve karakehribar olarak da bilindiğini ekleyim.

20150207_094628

20150207_095246

Şehir çabuk bitince buraya kadar gelmişken öğleden sonramızı Palandöken Kayak Merkezi’ni görmeye ayırdık. Beklediğim kadar iyi değildi açıkçası. Daha yeşil bir dağ bekliyordum belki de.. Güzel yanı şehir merkezi zaten yüksek olduğundan (yaklaşık 1900 rakım) kayak merkezi hemen şehrin arka mahallesi gibiydi. Bisikletle bile gidilebilir 🙂

Palandöken’den Erzurum manzarası

20150226050501

Bir sonraki gezide görüşmek üzere..

20150207_113931

 

Teknolojik Zamanın Ruhuna Yakışan Hizmet – oBilet

Herşeyi internetten satın alabildiğiniz, rezervasyonlarınızı internetten yaptığınız, tatillerinizi internetten seçebildiğiniz bir dünyada otobüs bileti almak için sokaklarda gezinmeniz ve zaman kaybetmemiz mantıksız olurdu değil mi?

Şehirlerarası yolculuklarınızda bulunduğunuz yerden otobüs biletinizi almanızı sağlayan sistem oBilet avantajlarıyla hızlı hizmet sunmaktadır. Otobüs yolculuklarınızda bilet almanın en hızlı ve güvenli yöntemidir. oBilet, çalıştığı onlarca firma, yüzlerce güzergâh ve sefer sayıları bilgisiyle detaylı analiz sunmaktadır. Web üzerinden, mobil telefonlarınızdan Online bilet sistemine girdiğinizde, gitmek istediğiniz şehri seçtiğinizde tüm firmalar listelenmektedir. oBilet kullanıcılarına en ucuz otobüs bileti seçeneklerini sunmaktadır.

Sistemin sunduğu avantajlardan birisi de, istediğiniz koltuğu seçme fırsatı ve otobüs bilgilerinin detaylı şekilde sunulmasıdır. Otobüsün güzergahı, molalı olup olmadığı, araç genel özellikleri ve koltuk dizilimleri listelenmektedir. Araç plakaları ve yolculuk esnasında yapılan ikram servisleri hakkında da detaylı bilgi verilmektedir. Tüm bilet fiyatlarını karşılaştırma imkanı sunan oBilet, Türkiye’nin lider firmalarıyla çalışmaktadır. Online otobüs bileti sistemi sayesinde, kaliteli ve güvenilir firmaların tüm seferlerini listelemektedir. Güzergâh bilginizi girdikten sonra, sefer sorgula işlemi ve sefer seçimi şeklinde sunulmaktadır. Sistem sunduğu 3 adımda biletinizi temin eder. oBilet ayrıca aldığınız bileti sorgulama ve bilet iptali seçeneği de sunmaktadır. Güvenli ödeme seçenekleriyle elektronik kart bilgilerini ve yolcu bilgilerini girerek biletinizi alabilirsiniz.

oBilet ile online bilet al sisteminden otobüs ve uçak biletlerinizi hızlı ve güvenilir şekilde alabilirsiniz.. En ucuz otobüs biletini sunarken, güven sağlayan sistem aktarmalı sefer ayrıcalıkları da sunmaktadır. Güvenli ödeme seçeneği sayesinde oBilet kredi kart bilgilerini saklamamaktadır. Sitenin sunduğu ara yüz, kullanıcı bilgisayarı ve banka aracılığında gerçekleşmektedir.

Pamukkale, Varan, Ulusoy, Kamil Koç, Nilüfer, Metro, Anadolu ve Seç gibi seçkin firmalardan otobüs biletini sadece birkaç dakika içinde almanızı sağlar. Otobüs bileti almanın en kolay ve hızlı yöntemini sunan oBilet, kalite ve güvenilir bilet sistemiyle müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. En iyi fiyat kalitesi sunan oBilet, 120’den fazla otobüs firmasıyla yurdun her noktasına güvenle ulaşmanızı sağlar. PNR kodunuz, telefon numaranızla bilet sorgusu yapabilir, ziyaretçilerinizin sefer takibini yapabilirsiniz. Gittiğiniz şehirler, gezilecek yerler hakkında da bilgi vererek, seyahat danışmanlığınızı yapan oBilet, güvenli ve ucuz otobüs bilet alımınızı sağlarken, konaklama sorgularıyla ziyaretlerinizi kolaylaştırmaktadır.

Son Aramalar

erzurum ile ilgili kısa gezi yazısı örnekleri, tarihi eser resmi ve bilgileri, tarihi eser makaleleri, eski tarihi eseryazıları, erzurum ile ilgili gezi yazısı, ÜC KÜMBETLERİ ANLATAN BİLGİ YAZISI, manzara fotoğraf yazıları, tesbih yazıları, erzurumdaki gezilecek yerlerin hikayeleri, uc tepe net, tesbih notları, yedigöller tarihi esermi, yakutiye medresesi anadolu Selçuklu, tarihieserbiryerinyazıl, türkiyenin tarihi eserleri ve hikayeleri, Türk Erzurum şehir manzaraları, tarihi eserlerin yazıları, Tarihi eser müzesi YAZI, tarihi eser göller, tarih yapıt nesnelerden cevrelerden bulunanları goster, tarih Eser yazsi, tarih eser yazısı, tari eser yazısı, sanliurfa deretepe, saltuklularin erzurumdaki faliyetleri ve eserleri

2 üzerine düşünceler “Erzurum Çarşı Pazar

  1. Assolist

    Isin icinde Selcuklular olunca sehir merkezindeki tarihi yapilar Kayseri’yi hatirlatti. Ne guzel seylere sahibiz bu topraklarda… Elinize saglik:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.