Fotoğrafın devleri İstanbul’a geliyor

Bu yıl 26-28 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek uluslararası sanat fuarı ArtInternational, New York ’un en ünlü galerilerinden Robert Miller ’ı İstanbul ’da ağırlıyor. Galerinin İstanbul ’a getireceği koleksiyonunda modern fotoğraf sanatının usta isimleri Diane Arbus, Herbert List ve Patti Smith ’in de işleri bulunuyor.


Diane Arbus’un en popüler fotoğraflarından ‘Toy Hand Grande’.
‘Ucube’nin fotoğrafçısı
20. yüzyılın en çok tanınan kadın fotoğrafçısı Diane Arbus, ‘Fotoğraf sanatının Kafkası ’ olarak biliniyor. Kariyerine eşi Allan ile birlikte Vogue, Harper ’s Bazaar gibi dergilere çektiği fotoğraflarla başlayan Arbus, ayrılmalarının ardından onu meşhur eden portre fotoğraflarına yöneldi ve iki kere Guggenheim Ödülü ’nü kazandı. Sirkler, çıplaklar kampı, parklar, akıl hastaneleri, üçüncü sınıf otel odalarını mesken tutan Arbus ’un modelleri de engelliler, transeksüeller, cüceler, devler, kısacası toplumun ‘ucube ’ saydığı insanlar oldu.

Nicole Kidman canlandırmıştı
Sanatçının 1971 ’deki intiharından sonra New York MoMA ’da açılan retrospektif sergisi, müzenin o güne dek en çok ziyaret edilen sergisi oldu ve uzun yıllar pek çok ülkeyi dolaştı. Arbus ’un hayatı, 2006 ’da ‘Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus ’ adlı filmle beyazperdeye de aktarılmış, Arbus ’u da Nicole Kidman canlandırmıştı.


Patti Smith, Roberto Bolaño ’s Chair 2, 2010, gelatin silver print, © Robert Miller Gallery
‘Punk rock ’ın vaftiz annesi ’nin işleri de İstanbul ’da
ArtInternational kapsamında Robert Miller Gallery standında işleriyle yer alacak diğer iki isim ise; siyah-beyaz ve erkek nü fotoğraflarıyla tanınan, özellikle modern Yunan ve İtalyan fotoğraf sanatını derinden etkilemiş, Paul Bowles ’dan Marlene Dietrich ’e pek çok ünlü ismin fotoğrafını çekmiş Magnum fotoğrafçısı Herbert List ile ‘Punk rock ’ın vaftiz annesi ’ olarak bilinen, fotoğraf sanatçısı arkadaşı Robert Mapplethorpe ’la olan birlikteliklerinde başladığı fotoğraf tutkusunu sanata dönüştüren, ‘Çoluk Çocuk ’ adlı kitabıyla National Book Ödülü ’nü kazanan Patti Smith.
ArtInternational sanat fuarı 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi ’nde düzenlenecek. Fuarla ilgili detaylı bilgi için: www.artinternational14.net


Herbert List, Operation of Squinting, Vienna, Austria, 1944, printed 2003, gelatin silver print, © Robert Miller Gallery

Son Aramalar

Dondurulmuş Pandan Yaprağı mail, Frıkıkverenkarılar com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.